Tanya Tagaq: Extrémní výkřiky od polárního kruhu

17. 5. 2010 | Rubriky: Články,MaPA Akropolis

“Mým cílem je vše obnažit… to je podle mě skutečnost, a doufám, že to vycítí i publikum,” vysvětluje zpěvačka Tanya Tagaq, původem z etnika Inuitů-Eskymáků, své vokální kreace, plné vášně i archetypálních znaků. Její hlas inspiroval Björk i Kronos Quartet, její koncerty jsou divadelní performancí pro ty nejotrlejší diváky.

V extrémních podmínkách polárních krajů Kanady vzniká extrémní hudba a zpěv inuitských žen působí na laika spíš jako rytmické výkřiky vrcholné rozkoše nežli jako muzikální projev. Když londýnský DJ Charlie Gillett přizval Tanyu Tagaq do svého “rozhlasového ping-pongu” jako hosta, musel pak její vokální extravagance dovysvětlit: “Cokoli jste si mysleli že jsme tady dělali, není pravda.” Přestože ale inuitský hrdelní zpěv působí na evropské ucho přinejmenším nevázaně, původně měl roli zcela nevinnou. Jednalo se o společenskou zábavu, praktikovanou ženami za dlouhých zimních nocí, když muži byli na několikatýdenních loveckých výpravách. Hry, která zkrátila čas a zabavila děti, se účastní dvě soupeřky. Jedna “zpěvačka” se snaží zopakovat frázi kterou předzpívala ta druhá a přitom ji ještě prodlouží. Prohrává ta, která jako první frázi zopakovat nedokáže, dojde jí dech anebo vyprskne ve smích.

34letá Tanya Tagaq pochází z přístavu Cambridge Bay na ostrově Victoria u severního pobřeží kanadské pevniny, který leží dva stupně nad polárním kruhem. Její matka prožila dětství v severské divočině, babička s dědečkem žili jako kočovníci a k obydlí se střechou se dopracovali, až když bylo Tanye dvanáct let. Ta je náležitě pyšná, že její matka získala vysokoškolský diplom, ale stejně intenzivně prožívá svoji inuitskou identitu. Hrdelní zpěv objevila až jako studentka na výtvarné škole v Halifaxu. Matka jí tehdy jako lék proti stýskání posílala autentické nahrávky inuitských žen na kazetách, a Tanya se podle nich naučila zpívat.

Její hlas pronikající až na samotnou dřeň lidských emocí přitahuje kolegy-hudebníky. Na kanadský festival Great Northern Arts přijela Tanya původně vystavovat své obrázky – ale náhodou se také dostala na podium. Koncerty natáčeli na video přátelé zpěvačky Björk z Islandu, která si pak Tanyu vybrala jako hosta na své album Medulla i na turné. Později ji objevili členové Kronos Quartetu, s nimiž vystoupila v Carnegie Hall.

Zpěv Tanyi Tagaq má sílu pohanských rituálů i halucinogenních výletů, její písně beze slov vás na koncertě posunou mimo časové měřítko. Příklad: když vystoupila na veletrhu Womex v Seville, její padesátiminutová improvizace diváky totálně pohltila a působila jak dvouhodinové drama. Zpěvačka říká, že na podiu se dostává až k bodu, kdy tvůrce opouští své tělo, které je pak řízeno čistou expresí. Přijíždí k nám už počtvrté, záznamy z jejích předešlých vystoupení v Praze zachycené na YouTube získaly cenu kultovních artefaktů.

úterý 18. května, Tanya Tagaq (Kanada), Praha-Akropolis

Původně vyšlo v magazinu Mapa/Akropolis


Rubriky

Poslední články