Susana Baca v ministerském křesle

5. 9. 2011 | Rubriky: 2011,Články,Rock & Pop

Umělci na ministerských postech přestávají být vzácností. Když si roku 2003 prezident Lula da Silva vybral jako ministra kultury jednoho z největších brazilských zpěváků Gilberta Gila, působilo to zpočátku jako rarita – které ale jen odhalila hudební sklony dalších veřejných osobností: Gil například jamoval na půdě Spojených národů s tehdejším tajemníkem této organizace, Kofi Annanem, který jako Afričan z Ghany zasedl bubnům conga.

Podobnou cestu jako Gil před sebou má peruánská zpěvačka Susana Baca, která u nás před několika týdny koncertovala. Nově zvolený peruánský prezident Ollanta Humala ji jmenoval ministryní kultury, a zpěvačka je tak prvním členem vlády černé pleti od vzniku nezávislého Peru v roce 1821. Podobně jako Gil se ale Baca nevzdává své umělecké dráhy a pokračuje v turné ve Spojených státech s repertoárem ze svého alba Afrodiaspora, které představila i v Praze.

Susana Baca se výrazně zasloužila o zviditelnění nepříliš známé černošské hudby z Peru, se svým manželem založila institut Negro Continuo, který mapuje její historii. Na jejím dřívějším vynikajícím albu Eco de Sombras se jako kytaristé podíleli Marc Ribot a David Byrne, který je patrně tím nejslavnějším fanouškem zpěvačky.

Psáno pro Rock & Pop, 2011/9


Rubriky

Poslední články