Alternativa k arabskému fast foodu

8. 4. 2013 | Rubriky: 2012,Články,Rock & Pop

Karima Nayt pochází z Kabylie, alžírského vnitrozemí, kde žijí původní obyvatelé severní Afriky, patřící do stejné jazykové rodiny jako Berbeři či Tuaregové. Etnicky je tedy spřízněná se svými slavnějšími kolegyněmi, Souad Massi a Iness Mezel, které se usadily v Evropě. Na rozdíl od nich se ale Karima Nayt vedle zpěvu souběžně věnuje i modernímu tanci, loni na jaře například v Německu hrála Eurydiku ve flamencovém představení inspirovaném antickým příběhem o Orfeovi.

Svoji uměleckou dráhu začala v ansámblu moderního tance káhirské Opery. Během svého několikaletého pobytu v Egyptě se Karima Nayt seznámila se skupinou Sharkiat, kterou vede významný skladatel, aranžér a hráč na klávesy Fathy Salama, držitel Grammy, který například spolupracoval se senegalským zpěvákem Youssou N’Dourem. Vydání desky, kterou s ním Karima Nayt nahrála, se ale zdrželo, a jako první se tedy dostalo k publiku její novější album natočené ve Švédsku s francouzským názvem Quoi D’Autre.

Jeho náplň se od mainstreamu běžného v arabských zemích podstatně liší. Zpěvačka tvrdí, že v posledních letech na arabské scéně převládla jakási hudební obdoba fast-foodu. O chytlavých melodiích a lascivních videoclipech zpívá v písni Sans Dignite, Bez důstojnosti. Věnuje se i nehudebním činnostem, účastnila se například švédského humanitárního projektu, který vytváří kulturní aktivity pro děti žijící na ulici, a ve Francii získala nabídku od Pařížské opery.

  

  

  

  

Psáno pro Rock & Pop, 2012/10


Rubriky

Poslední články