Na Kapverdy za hudbou i vulkány

15. 5. 2015 | Rubriky: Články,Reportáže

Uprostřed Atlantiku, na křižovatce námořních cest mezi Brazílií, Portugalskem a Afrikou leží Kapverdy, souostroví, které se díky své hudbě stalo světovou velmocí. Více se dozvíte v reportážích které odvysílal Český rozhlas – z nichž ta poslední je z května roku 2015.

2015 Atlantic Music Expo, Kriol Jazz Festival
2014 Karneval v Mindelu
2013 Atlantic Music Expo, Kriol Jazz Festival

Zvláště zajímavé hudební styly se rodí na ostrovech – důkazem čehož je jamajské reggae, kubánské rytmy či korsická polyfonie. Kapverdskou hudbu ve světě proslavila zpěvačka Cesaria Evora (1941-2011), které tak otevřela dveře do světa dalším generacím umělců. Není tedy divu že turisté jezdí na Kapverdy nejen za plážemi a vulkány, ale též za hudbou. Před třemi lety vznikl hudební veletrh Atlantic Music Expo, který prezentuje místní umělce souběžně se skupinami z Afriky či Spojených států. Na tuto akci, směrovanou na hudební profesionály navazuje Kriol Jazz Festival, určený pro širokou veřejnost. Jeho hlavní hvězdou byl letos zpěvák a baskytarista Richard Bona, Afričan narozený v Kamerunu který žije v New Yorku. Ten místní posluchače překvapil svojí verzí hitu Sodade, který je esencí kapverdské hudby a původně jej natočila Cesaria Evora.

Na celkem 9 obydlených ostrovech žije pouhý půl milionu lidí – ale srovnatelný počet Kapverďanů se usadil v cizině, především na východě Spojených států, odkud pochází další z účinkujících festivalu, bubeník Roy Savage, známý též jako vyučující jedné z nejvyhledávanějších hudebních škol, Berklee School of Music v Bostonu. “U nás v Bostonu a okolí žije více Kapverďanů než doma na ostrovech. Odstěhovali se tam v době velrybářských výprav, Kapverďané byli totiž žádanými námořníky.”

Kapverdské ostrovy jsou hudebním tavícím kotlíkem a přitahují umělce z celého světa: Kriol Jazz Festival letos navštívila i zpěvačka z New Yorku, jejíž jméno, Eleanor Dubinsky, prozrazuje slovanské předky. Během své návštěvy procestovala i další ostrovy, vystupovala s místními hudebníky v klubech i uměleckých galeriích. Než uveřejní svá videa z Kapverd, prohlédněte si co natočila na dřívějších koncertech.

Asi netušíte, že na Kapverdy lze létat přímo z Prahy za dostupnou cenu, a že přátelské turistické služby na ostrovech poskytují i naši krajané, kteří se tam vystěhovali ne snad že by chtěli zázračně zbohatnout, ale proto, že jim vyhovuje tamní podnebí i životní tempo, Kapverďany hrdě označované jako “no stress”.

Andy Janeta (na obrázku) z Atlantur se svěřuje: “Já bydlím na Kapverdách už osmým rokem s manželkou i dvěma dětmi, dcera tu chodí pátým rokem do školy a mluví plynně portugalsky, kreolsky a španělsky. Celou dobu tu pracuji v turistickém ruchu.

Na Kapverdách dostanete nejen dobré víno z Portugalska, ale i pivo z Litovle.

Před turistickými výpravami je dosud skryt jeden z nejkrásnějších ostrovů Kapverd, Sao Nicolau, jehož ospalé a poklidné hlavní město se v době karnevalu změní k nepoznání.

Maják Rainha Amelia postavený v roce 1894 stojí na konci výběžku, kam lze snadno dojít pěšky z letiště Cesarie Evory poblíž Mindela na ostrově Sao Vicente.

Spontánní jam sesion na pláži Sao Francisco poblíž kapverdského hlavního města Praia.

Odkazy pro cestovatele

Víza na Kapverdy http://www.cape-verde.cz/

Letenky
Exim, přímé lety z Prahy
Tui, letenky z Německa

Cestovky
Atlantur http://www.atlantur.com/
Barracuda Tours http://www.barracudatours.net/site/

Další čtení o Kapverdách na tomto webu
https://www.doruzka.com/index.php/karneval-v-mindelu/
https://www.doruzka.com/index.php/atlantic-music-expo-kapverdy/
https://www.doruzka.com/index.php/na-kapverdy-za-hudbou-rumem-i-vulkany/


Rubriky

Poslední články