Maria Bethânia: Música é Perfume, na Letní filmové škole
16. 7. 2007 | Rubriky: Články,Etc.
Maria Bethânia: Música é Perfume
[Hudba je parfém]
Režie Georges Gachot
Délka 82 minut
2005
V 60. letech procházela Brazílie podobnou společensko-hudební revolucí jako anglosaský svět. Obdobou éry hippies a psychedelie bylo v Brazílii hnutí tropicália, v jehož čele stáli dnes světoznámí zpěváci-písničkáři jako Gilberto Gil či Caetano Veloso. V Brazílii se tehdy ovšem chopila moci vojenská junta a díky tomu se ze subkultury stala subverze a z rebelantských hudebníků nepřátelé režimu. Gil i Veloso byli deportování do exilu, ti kdo zůstali se naučili vyjadřovat se mezi řádky. Alegorie i chirurgicky cílená provokativnost dodaly tehdejší brazilské hudbě novou barvu, která z ní dodnes nevyprchala.
Mezi postavami tropicálie má zcela ojedinělou roli zpěvačka Maria Bethânia (plným jménem Maria Bethânia Vianna Telles Veloso), mladší sestra Caetana Velosa. Na rozdíl od typických představitelek bossa novy disponuje hlubším hlasem a repertoárově má nejblíž k osudovým baladám s dramatickou náladou. Ne právě snadným písním dodává místo patosu vroucnost, bezprostřednost, kouzlo okamžitého prožitku. A na rozdíl od mnoha svých vrstevníků si udržela svěžest až do pokročilého věku, letos v červnu oslavila 61. narozeniny. K nejzajímavějším albům její dráhy patří například Brasileirinho z roku 2003. Bethânia je sice běloška, ale v písních alba cestuje ke kořenům rasově smíšené brazilské identity – například až do podpalubí lodi, která přiváží otroky z Afriky.
Film není výjimečný jen osobou své protagonistky, ale také zpracováním. I když divák neustále vstřebává fakta, “naučné lekce” probíhají na pozadí zvukových zkoušek a koncertů, film vyniká poutavostí i úsporným vyjadřováním. K okouzlujícím detailům patří vzpomínka Caetana, jak proti vůli svého otce usiloval, aby jeho sestra byla pokřtěna podle “pouličního songu” Maria Bethânia.
Švýcarský režisér Georges Gachot zpěvačku viděl koncem 90. let v Montreux, což ho přimělo, aby za ní odjel do Brazílie. Film přitom dobové či zeměpisné hranice přesahuje, a je zároveň výpovědí o tvůrčím procesu: co to obnáší, promítat do hlasu své nejintimnější pocity a předávat je publiku.
Film bude uveden na Letní filmové škole v Uherském Hradišti