World music v soutěži Premio Andrea Parodi na Sardinii

20. 10. 2019 | Rubriky: Články,Uncategorized

Letos v říjnu proběhlo jako každoročně na Sardinii finále soutěže Premio Andrea Parodi. Ta je věnovaná odkazu jednoho z nejrespektovanějších zpěváků ostrova. Letošní finálový výběr se ale od těch dřívějších v mnohém lišil. Rok od roku totiž v soutěži stoupá jak počet mezinárodních projektů, tak i zahraničních skupin, a to nejen ze Středomoří, ale i odjinud – například z Polska. Finále se odehrálo 10.-12. října v Cagliari, hlavním městě Sardinie, poprvé v prestižním sále místní konzervatoře Audiotrio Giovanni Pierluigi da Palestrina.

Uměleckou ředitelkou soutěže je zpěvačka Elena Ledda, která je vedle sardinských polyfonních sborů tou nejvýraznější hudební ikonou ostrova. Co se vlastně během 12 let soutěže změnilo? Jacopo Tomatis píše v hudebním časopise Giornale della musica, že se zvedla především kvalitativní úroveň všech účastníků. Na rozdíl od jiných soutěží se Premio Andrea Parodi totiž nezaměřuje jen na začínající umělce, ale i na již etablované skupiny. Prioritou zůstává vazba na kořeny, lokální tradice, tede měřítka typická pro akce world music.

Fanfara Station – Rahil

Hlavní cenu letos získalo trio Fanfare Station, které vede v Itálii dobře etablovaný tuniský hudebník Marzouk Mejri, žijící v Neapoli. V minulosti spolupracoval například s jedním s nejvýznamnějších umělců neapolské scény, saxofonistou Danielem Sepem. Kvalitativní rozdíly mezi finalisty ovšem nebyly velké – k favoritům patřila i další neapolská sestava, Suonno d’Ajere, navazující na jeden z nejvýznamnějších italských regionálních stylů, canzone napoletana.

Krzikopa

Naopak jistou exotiku do kontextu středomořských stylů přinesla polská skupina Krzikopa, zřejmě vůbec první host soutěže ze severněji položených regionů kontinentální Evropy. Mezi finalisty se letos objevil též písničkář ze Skotska, Elliott Morris, i Afričané žijící v Itálii: kytarista a zpěvák Arsene Duevi, který se do Milána přistěhoval z Toga, i zpěvačka Saly Diarra ze Senegalu žijící na Sardinii. K vůbec nejznámějším “immigrantským” skupinám Itálie patří Orchestra di Piazza Vittorio, která vznikla roku 2002 v Římě a o čtyři roky později se stala tématem stejnojmenného filmu. Její zpěvák, Houcine Ataa, původem z Tunisu, se soutěže zúčastnil se svojí novou sestavou ATA, Acoustic Tarab Alchemy.

A.T.A. – Acoustic Tarab Alchemy – Fattouma


Rubriky

Poslední články