Woody Guthrie vs. Fred Trump, Donaldův otec

29. 3. 2016 | Rubriky: 2016,Články,Rock & All

Donedávna nikdo netušil, že mezi Woody Guthriem, předchůdcem všech protestních zpěváků, a rodinným klanem kontroverzního prezidentského kandidáta Donalda Trumpa existovalo nějaké spojení. Bob Dylan vyhledal Guthrieho ke konci jeho života roku 1961, když byl připoután k nemocničnímu lůžku – a o 11 let dříve si Guthrie pronajal v New Yorku byt. Ten byl součástí komplexu, který patřil Fredu Trumpovi, na jehož obchodní praktiky později navázal jeho syn Donald.

Guthrie psal písně o životě v době krize i o nepotrestaných rasově motivovaných vraždách, zatímco Trump se řídil rasistickými směrnicemi, že černošské nájemníky do bělošských čtvrtí zásadně nepouštět. Anglický profesor literatury Will Kaufman nedávno objevil poznámkové bloky, v nichž Guthrie situaci komentoval: “Starej Trump ví, kolik rasové nenávisti rozvířil v lidských srdcích, když vytyčil tu linii barvy…”

Za profitování na veřejných zakázkách byl Trump vyšetřován už v roce 1954, ale za rasovou diskriminaci až o dvacet let později, když americké veřejné mínění prošlo dramatickým posunem v návaznosti na společenské změny v 60 letech.

Psáno pro Rock & All, 2016/3


Rubriky

Poslední články