Värttinä na DVD

23. 5. 2007 | Rubriky: 2007,Články,UNI

DVD skupiny Archive Live není zrovna typickou sbírkou hitů, ale spíš ponorem do historie, a mapuje vývoj skupiny už od jejích úsměvných, ale určitě ne nesmělých začátků v pohraničí Karélie.

Finské skupině Värttinä se podařilo navázat obzvlášť vřelý vztah k českému publiku: její vůbec první koncert proběhl roku 1999 na festivalu ET Jam, poslední loni na Colours of Ostrava. Ale vystoupení na open air festivalech, to je jen jedna z tváří Värttinä. Ty další, nám dosud skryté, přináší DVD Archive Live, sonda do počátků i minulosti relativně nedávné. První část DVD tvoří třináct skladeb z koncertu ke 20. výročí skupiny roku 2003, což byla natolik významná událost, že do Helsinek se sjeli fanoušci z Švýcarska, USA a Kanady, skupina vystupovala v bývalé helsinské opeře.

O dvacet let předtím založily Värttinä sestry Mari a Sari (té bylo pouhých 17) se svojí matkou Pirkko Kaasinen v městečku Rääkkylä, 60 km vzdáleném od ruské hranice. Archivní videa z druhé části DVD zachycují skupinu o pouhé dva roky později, Sari na záběrech zručně ťuká do trianglu. Sledovat školačky muzicírující v parku vzbudí u českého publika nepochybně asociace na éru svazáckého folklóru, což je ovšem zavádějící. Mladé Finky se pomořily do hudební tradice ne proto, že se to muselo, ale proto že chtěly. Což je také důvod, proč jim ten elán vydržel i po dvaceti letech. Série archivních videoklipů pokračuje až do nedávné současnosti, nahrávka Oi Dai vznikla mimochodem v pořadu Noc s Andělem roku 2005.

Třetí částí DVD je blok označený “extras”, tedy rozhovory, biografie, diskografie a také informace o tradičních finských zpěvech runo. Toto poněkud zavádějící označení nesouvisí s runovým písmem, ale naopak s ústním předáváním textů, jejichž historie sahá do předkřesťanské éry. Křesťanstvím nedotčená syrovost finského eposu Kalevala mimochodem inspirovala J.R.R. Tolkiena k tomu, aby se ve svých studentských letech začal učit finsky. Finské inspirace se promítly i do muzikálové verze Pána prstenů, která má v těchto dnech premiéru v Londýně: členové Värttinä jsou totiž autory muzikálových písní.

Z článku v UNI, 2007/5


Rubriky

Poslední články