Úplný průvodce jamajskou hudbou

15. 6. 1997 | Rubriky: Články,Knihy - recenze

Že hudbu a cestování lze velmi šikovně propojit, ukázalo anglické nakladatelství Rough Guides, které se ještě donedávna věnovalo výhradně cestovním příručkám. Roku 1994 vydalo první z řady svých hudebních průvodců, Rough Guide to World Music, který dodnes zůstává jedinou spolehlivou knížkou, pokrývající hudební styly celé planety; důkladně doplněné a aktualizované druhé vydání je plánováno na letošní podzim. Podstatné revize se snad dočká i kapitola o česko-moravsko-slovenských hudebních kořenech, která byla v prvním vydání dosti ošizená. Editoři už v tomto směru dokonce kontaktovali s brněnského producenta a znalce Jiřího Plocka.

Během uplynulých tří let vyšly u Rough Guides hudební encyklopedie věnované rocku, opeře, jazzu a klasice – a roku 1997 následovala téměř čtyřistastránková kniha o reggae. Ta se nedrží – podobně, jako první vydání Rough Guide to World Music – obvyklého abecedního řazení hesel, ale je členěna historicky do 10 časově navazujících kapitol. (Jedinou abecedně řazenou encyklopedii reggae zatím představuje The Guiness Who’s Who of Reggae, kterou vydal roku 1994 – jak lze tušit z jejího názvu – známý anglický nakladatel Guiness.)

Rough Guide to Reggae popisuje vývoj jamajské hudby od archaického stylu “mento”, což byla místní varianta trinidadského kalypsa, a historii “rude boys” či “raggamuffinů” – tedy mladistvých delikventů, na Jamajce považovaných za pravé nositele hudebních tradic – sleduje až k polepšovně Alpha Cottage School, založené roku 1880. Ta je dodnes v provozu a funguje zároveň i jako prvotřídní a velmi produktivní hudební škola, jejíž absolventi pronikli až do elitních klubů v centru Londýna. Kniha rovněž upozorňuje na spoustu nenápadných, ale vysoce důležitých detailů – například že ska, stylový předchůdce reggae, byl vlastně hudebním projevem jamajské nezávislosti, vyhlášené v srpnu 1962, že první nahrávka, zvěstující příchod reggae, vyšla roku 1968 pod názvem Do the Reggay, a vůbec že jamajští DJové vymysleli spoustu šikovných věcí, které dnes bereme jako samozřejmost: mobilní diskotéky “sound systems”, remixy a ve své době zcela revoluční zvukovou představu, které se dnes říká “drum and bass”.

Sedm prvních kapitol se zaměřuje především na vývoj autentického reggae na Jamajce – na roots reggae, dub, dancehall a ragga; tři poslední a poměrně stručné kapitoly jsou věnovány reggae v USA, Anglii a Africe. Zvláště cenná je průběžně řazená diskografická dokumentace, množství dobových černobílých ilustrací a dodatek s bohatým seznamem knížek, časopisů, internetových adres a jamajských slangových výrazů. Jmenný rejstřík obsahuje zhruba 1000 umělců, kniha stojí 13 GBP.


Rubriky

Poslední články