Robert Plant, kulturní velvyslanec Afriky?

9. 7. 2007 | Rubriky: 2007,Články,Rock & Pop

Awards for World Music, 27 května, Londýn, Barbican.

Radio 3, “klasický” program stanice BBC, vypisuje už šestým rokem anketu Awards for World Music. Nominace v osmi z celkem deseti kategorií vybírají delegáti veletrhu Womex, konečné vítěze určuje porota, předávání cen i slavnostní koncert mají charakter “pohyblivého svátku”, který letos proběhl o posledním květnovém weekendu v londýnské hale Barbican.

Po sympaticky omšelé Brixton Academy, kde se koncert konal loni, se tedy BBC Awards přesunuly do prestižní haly v centru Londýna, která prezentuje umění bez rozdílu žánrů a forem. Vystupovala tu Iva Bittová a Věra Bílá, v červnu zde byla zahájena retrospektivní výstava punk-rockové éry.

Téměř pětihodinový maraton nabídl spektrum pestré zeměpisně i stylově – od indické klasiky až po současné fuze. Koncert zahájil vítěz v kategorii Asie-Pacifik, kytarista Debashish Bhattacharya, který hraje indické ragy na specielně upravené lap steel kytary, umožňující podobná zvuková kouzla jako klasický sitar. Dva z původně ohlášených umělců bohužel odřekli na poslední chvíli – a sice francouzská zpěvačka Camille, díky hlasovým experimentům srovnávaná s Björk, a somálský rapper K’Naan.

V kategorii Club Global, určené pro etnické taneční fuze, zvítězilo pařížsko-argentinské trio Gotan Project. Vystoupilo v rozšířené koncertní podobě se zpěvačkou a smyčci, bílé oblečení vytvářelo působivý kontrast k temnému a osudovému rytmu elektrifikovaného tanga.

Libanonská zpěvačka Ghada Shbeir se naopak vydala zpět ke kořenům. Druhou profesí je muzikoložka, její repertoár tvoří pečlivě vybrané písně z maurského Španělska, doprovázel ji prominentní virtuoz na oud Charbel Rouhana plus hráči na flétnu, bouzouki, tamburinu a housle. Zpěvačka natočila zatím jediné album, v Evropě je dosud neznámá – a v budoucnu o ní jistě uslyšíme.

O vyvrcholení se postarali dva nejstarší z oceněných hudebníků – kteří ale navzdory věku hýřili energií. Alžírsko-židovský veterán Maurice el Médioni, oblíbenec o generaci mladšího Khaleda a živá encyklopedie klavírních stylů od boogie woogie přes rumbu až po flamenco – jimž ovšem vždy dodá vábivé aroma severní Afriky – zvítězil v kategorii Kulturní křižovatky. K velkému překvapení diváků po jeho vystoupení na podium vstoupil Robert Plant, aby předal poslední cenu večera Mahmoudu Ahmedovi, mistrovi téměř soulových balad z Etiopie: “Brány Afriky jsou otevřené do kořán, hudba tu zní od Atlantického pobřeží přes Saharu až k zemi císaře Haile Sellasie. Někdy je silně tradiční, jindy naopak zcela moderní, ale vždy jakoby přicházela ze zcela jiného světa. Dnes vzdáváme hold Mahmoudovi Ahmedovi. Jeho hudba se podobá blues Roberta Johnsona – dlouhá léta byla zahalena tajemstvím.”

Reportáž vznikla s podporou Britské rady.

Z článku v Rock & Pop, 2007/7


Rubriky

Poslední články