Región v Budapešti představil hudbu Východní Evropy
17. 11. 2008 | Rubriky: 2008,Články,UNI
Pro rockové pamětníky je Budapešť zdrojem příjemných vzpomínek: protože totalitnímu Československu se turné západních kapel vyhýbala, a tím nejpřístupnějším místem kam se jezdilo na Talking Heads či Bruce Springsteena byl budapešťský Népstadion. Společnou kulturní historii sdílejí post-komunistické země i devatenáct let po pádu Železné opony. Na vzájemnou hudební výměnu i export je zaměřená konference Región. Letos se konala podruhé, mimochodem v symbolické blízkosti zmíněného Népstadionu.
Konferenci organizuje pod záštitou ministra kultury instituce zvaná Music Export Hungary, která podporuje výjezdy maďarských hudebníků do ciziny. Součástí byly i showcases, tedy nabídkové koncerty, souběžně probíhající ve dvou budapešťských klubech, na nichž vedle místních kapel vystoupily i přizvané skupiny z Rakouska, Srbska, Slovinska a dalších zemí. Cílem výběru bylo představit spíš ty méně známé kapely, což ale bohužel přinášelo i jistou kvalitativní nevyváženost. V této poněkud sporné konkurenci si znamenitě vedli Longital z Bratislavy. Jejich hudba byla vynalézavá, komunikativní, plná kouzelných detailů, která oslovila i v hledišti přítomného ředitele Womexu, Geralda Seligmana.
Podobné regionální nabídky vznikly v posledních letech i v dalších evropských zemích, například Dutch Blend v Holandsku či Arctic Paradise Live v Helsinkách. Budapešťský Región je zatím první a jedinou akci na východní straně bývalé Železné opony. Mezi 130 delegáty byli hosté od Islandu až po Ukrajinu, a i když akce nebyla zaměřená na world music, zúčastnil se také Dániel Hamar ze světově nejrespektovanější maďarské skupiny Muzsikás, i americký producent Joe Boyd, který ji před 20 lety představil západnímu publiku. Muzsikás mimochodem v těchto dnech přebíral na veletrhu Womex cenu za celoživotní přínos, podrobný rozhovor na toto téma přeneseme v některém z dalších čísel UNI.
Z článku v UNI, 2008/11