Premio Andrea Parodi, Cagliari, Sardinie 2018

14. 10. 2018 | Rubriky: Články,Vltava

Sardinie je ostrov proslulý nejen plážemi, ale i unikátní hudbou. Právě nyní je dobrá příležitost k bližšímu seznámení. V listopadu se koná každoroční hudební soutěž která je poctou nejvýznamějšímu místnímu zpěvákovi posledního půl století: Premio Andrea Parodi, čili Cena Andrea Parodiho, je tématem hudebního bloku v pondělním Art Cafe na Vltavě 15. října, zhruba od 16:45.
Soutěž má trvale vzestupnou tendenci s mezinárodní účastí – do finále letos postoupilo 10 skupin. Tradičně velký prostor tu má regionální hudba z Itálie, i proto, že právě Itálie nabízí překvapivé bohatsví lokálních žánrů. Tak například, to co se hraje na Severu pod Alpami, má mnohem blíž k hudbě jižní Francie nežli třeba ke stylům z Neapole či Sicílie. Finálový koncert se koná v místním divadle, ve starém centru přístavu Cagliari, což je velmi malebné město postavené v prudkém svahu, klikatými serpentinami můžete vyjít až ke starým hradbám a vyhlídkám, zatímco od východního okraje města se táhnou krásné písčité pláže. Vítěze v několika kategoriích vybírá mezinárodní porota, a zatímco místní odborníci mají docela dobrou představu o žánrové pestrosti svojí hudby, právě pro zahraniční porotce je to neocenitelná příležitost o objevům.

Čím byl vlastně Andrea Parodi v době svého života tak zajímavý? Dokázal propojit místní kulturu ze Sardinie s italskou pop music, a navíc ji posunul do světového kontextu. Nejprve se proslavil se skupinou Tazenda, s níž úspěšně propašoval sardinský dialekt do italské hitparády. V repertoáru měl například historický protestsong Procurade ‘e moderare, který vznikl v době francouzské revoluce. Říká se mu Sardinská Marseillaise – a dnes je považován za hymnu ostrova. Hodně sázel na partnerství s osobnostmi, od nichž si sliboval průlom na mezinárodní scénu. Zemřel na vrcholu své dráhy ve věku 51 let na rakovinu, právě když natáčel s další ikonou sardinské hudby, zpěvačkou Elenou Leddou album Rosa Resolza, které vyšlo po jeho smrti. A právě Elena Ledda je dnes hudební supervizorkou celé soutěže..

Art Cafe web 1

Art Cafe web 2


Rubriky

Poslední články