Nové tango z Buenos Aires v Praze

13. 8. 2011 | Rubriky: Články,Hospodářské noviny

Klavírista a skladatel Julián Teubal se vrací do Prahy s novými skladbami.

Tango, původně hudba z přístavních nevěstinců a později světová móda, prošlo zásadní proměnou díky Astoru Piazzollovi. V době, kdy se původně kontroverzní žánr proměnil ve stagnující artefakt, jej Piazzolla, zpočátku nenáviděný konzervativci, probudil k novému životu. Tangu dodal kompoziční erudici nejvyšší umělecké úrovně a jeho skladby se dodnes hrají na festivalech vážné hudby. Piazzollovo “nuevo tango” inspirovalo i Juliána Teubala, který během let strávených v Praze odehrál řadu koncertů se svojí národnostně smíšenou skupinou Sin Rumbo. Tento týden se Teubal do Prahy vrací, a to se dvěma odlišně koncipovanými koncerty.

“Když jsem před rokem odlétal domů do Argentiny, moji hudebníci se rozhodli pokračovat v tom co jsme společně začali, pod stejným jménem ale s novým pianistou. Udělalo mi to radost, jako když vychováte dítě, které se vydá vlastní cestou,” říká Teubal. “A proto letošní plakáty uvádějí nový název, Julián Teubal Ensemble, v němž ale hrají lidé známí ze Sin Rumbo.”

Teubal je vedle hudby i osobitý výtvarník. “Když plánujete kariéru, je lepší, když se soustředíte na jednu disciplínu a stálý okruh publika. Ale mě naopak vzrušuje pestrost, rád dělám souběžně více věcí a střídám je. Celé to může být těžší, ale i zajímavější.”

Svoji vůbec první pražskou skupinu nazval Teubal podle slavné Piazzollovy skladby Hora Zero, a musel přitom vyřešit problém, který by v Argentině zcela jistě nenastal: chyběl mu hráč na knoflíkovou harmoniku bandoneon, jejíž ostře rytmické tóny jsou pro argentinské tango tak typické. Teubal pracoval na divadelním projektu Pasos de Tango společně s tanečníkem Markem Štefanem – a ten se nakonec rozhodl, že si bandoneon koupí. “Učil se hodně rychle, a v poslední fázi Hora Zero už hrál s nedefinovatelným, pro tango specifickým feelingem.”

Na prvním z letošních koncertů ale místo něj vystoupí Mathieu Gautron z Francie, stálý spoluhráč v Praze žijícího kolumbijského písničkáře Ivána Gutiérreze, jehož kdysi Zuzana Navarová přizvala do skupiny Nerez. Z Gutiérrezovy skupiny Madera pochází i další účinkující, basista Tadeáš Mesany. Teubal na prvním z koncertů představí nový repertoár, včetně skladby Ludmila, kterou věnoval své nedávno narozené dceři. Druhý koncert proběhne v početnějším obsazení a zazní na něm především skladby z éry Sin Rumbo. Jako host se zúčastní v Česku žijící zpěvák Lázaro Estevez z Uruguaye, země pro kořeny tanga podobně významné jako Argentina. “Lázaro je všestranný, výborně hraje na kytaru, na FAMU vystudoval fotografii a má další univerzitní diplom z architektury. A najít tak dobrého zpěváka tanga jako je on není snadné – nestačí jen umět španělsky, ” říká Teubal. Texty tanga totiž vycházejí ze slangu lunfardo, jehož kořeny sahají do 19 století a do věznic v Montevideu i Buenos Aires, metropolí Uruguaye a Argentiny, které leží na opačných stranách zálivu La Plata. “Pokud se zpěvák v tomto slangu neorientuje, pak ani nemůže předat poselství těch písní v autentické podobě.” Julián Teubal Ensemble vystoupil ve středu 10. srpna v 19 h v pražském klubu Jazz Time, Krakovská 19 a v neděli 14. srpna v 18.30 v hudební kavárně Carpe Diem, Jičínská 4. V příštích letech by se Teubal rád vracel do Česka i s početnější sestavou argentinských hudebníků.

Sestava na skupinové fotce: Marek Štefan, Tomáš Brumel, Tadeaš Mesany, Lázaro Estevez, Veronika Vališová, Mathieu Gautron, Julián Teubal

Sin Rumbo

Psáno pro Hospodářské noviny


Rubriky

Poslední články