Neučte se finsky podle textů Värttinä

1. 1. 2006 | Rubriky: 2006,Články,Rock & Pop

Värttinä
Värttinä vydává nové album, tentokrát u Real World, respektované anglické firmy, u jejíhož zrodu, stejně jako u začátků festivalu Womad, stál Peter Gabriel. Není to poprvé, kdy dnes už veteránská skupina finského folkového undergroundu vstupuje do světa velkých firem. Celkem dvě z jejích 10 předešlých alb vyšla u “majors”: Koko (Nonesuch/Warner, 1996) a Vihma (BMG/Wicklow, 1998). Oba případy potvrdily, že tudy cesta nevede. Značky zaměřené na mainstream zkrátka takhle vyhraněnou hudbu neumějí.

Real World je ovšem trochu jiný případ. I když jeho katalog exkluzivně distribuuje EMI, Real World si zachovává naprostou nezávislost. Na nové perspektivy Värttinä jsem se ptal jejího manažera, v Helsinkách žijícího Texasana Phillipa Page.

Jaké to je, po 23 letech nezávislé existence a po dvou spíše odrazujících pokusech vstoupit do světa velkých firem?
My jednáme s Real World už tři roky. Domluvili jsme se, že počkáme na ten pravý okamžik, a když jsme se na podzim 2004 setkali na Womexu, řekli jsme si že ta chvíle zrovna přichází: kapela je v nejlepší formě a máme před premiérou muzikálu Pán prstenů.
Nové album jste točili v domovském studiu Real World v Anglii?
Natáčeli jsme je v srpnu 2005 v Helsinkách, s finskou producentkou Aijou Puurtinen. To je muzikantka a konceptualistka, hrála na baskytaru v kapele, která se v 70. letech dostala do žebříčku, pak začala experimentovat se svým hlasem, a v létě experimentovala s hlasy Värttinä, dostala je na úplně novou úroveň.
Kdy plánujete další koncert v Česku?
14. července hrajeme v Bratislavě, o českém vystoupení zatím jednáme.


Rubriky

Poslední články