Miqueu Montanaro přijíždí do Prahy

26. 4. 2017 | Rubriky: 2017,Články,Rock & All

Koncerty provencálského písničkáře Montanara u nás za totality probíhaly podobně, jako dnes daleko častěji připomínané vystoupení Nico v roce 1985. Za spikleneckých podmínek, s riskantní pomocí místních aktivistů či hudebníků, často pod kamufláží nějaké nehudební akce a někdy i v bytech.

Následující rozhovor vznikl v Montanarově domovské vesnici Correns nedaleko Marseille

Počátkem 90. let jste pro nově vzniklou československou značku Bonton natočil album Collage. Jak jste se vlastně dostal poprvé do Prahy?

Díky Francouzskému institutu jsem jezdíval často hrát do Maďarska – a oni byli v kontaktu s Francouzským institutem v Praze. Na jednom pražském vystoupení za mnou přišla překladatelka Dana Hábová, že by bylo dobré zařídit další koncerty, ale v roce 1986 zůstávaly jedinou možností utajené undergroundové akce. Hodně mi tehdy pomáhal Jiří Dědeček. s ním jsme vystupovali v soukromých bytech, řada písničkářů včetně něj byla tehdy zakázaná. Atmosféra kulturního odboje byla pro mě zajímavá zkušenost. Teď je všechno jinak, celá Evropa znovuobjevuje své hudební kořeny.

A vy přijíždíte do Prahy a opět hrajete mimo oficiální sály.

Koncertů jsem u vás v posledních letech moc neměl, takže se těším. Naše hudba je zároveň smutná a veselá a tomu lidé v Česku rozumněji.

Miqueu Montanaro vystoupí na střeše Lucerny ve středu 3. května v půl osmé. Vzhledem k omezené kapacitě rezervujte svá místa předem na emailu ondrej.kobza@email.cz. Vstupné dobrovolné. Naproti vstupu do velkého sálu Lucerny zazvoňte na zvonek Kobza a vyjeďte paternosterem do 5. patra.

Celý rozhovor si přečtěte v Rock & All, 2017/5

Pořad na stanici Vltava zde


Rubriky

Poslední články