Marta Töpferová

27. 7. 2009 | Rubriky: 2009,Články,Rock & Pop

V New Yorku žijící česká zpěvačka Marta Töpferová vyjíždí několikrát za rok koncertovat do Česka. Letos na v červnu se u nás oproti předchozím turné zdržela několik dní navíc, naplánovala si totiž, že své nové album natočí ve studiu Sono.

Loni v létě jste zpívala pro osm tisíc lidí v New Yorku jako předkapela skladatele Philipa Glasse. Změnila jste na velkém podiu nějak repertoár oproti klubovým koncertům?

Doprovázel mě tam stejný kvartet, s jakým jsem přijela do Čech, a hrála jsem svůj obvyklý repertoár. Dodatečně jsem zaslechla, že si nás Philip Glass pochvaloval. Ten festival se jmenuje Celebrate Brooklyn, takže na jeho programu mají prioritu umělci žijící v Brooklynu.

Vy zpíváte především ve španělštině, ale před časem jste prozradila, že plánujete i anglické album. Už máte hotové nějaké písničky?

Ano, celkem dvanáct skladeb. Hrajeme je s kvintetem, který tvoří špičkoví newyorští jazzmani, dvě kytary, lesní roh, basa a bicí.

Na seznamu vašich koncertů převládá Evropa a USA, netestovala jste vaše španělsky zpívané písně před latinskoamerickým publikem?

Když zpívám v USA, v obecenstvu je vždycky nějaké procento španělsky mluvících lidí. V Latinské Americe bych ráda koncertovala víc, ale to je dost těžké. Je tam přece jen jiná infrastruktura a ekonomika, a také méně klubů které si mohou dovolit pozvat kapely z USA. A pokud ano, vezmou radši kapelu která hraje rock, pop, nebo jazz, tedy něco jiného než “jejich” hudbu.

Vaše alba vycházejí v mezinárodní distribuci u značky World Village. Proč jste se rozhodla právě po české studio?

Naše české turné má deset koncertů, až skončí budeme tedy skvěle sehraní. Také jsem moc zvědavá na práci v jiném studiu, o Sonu jsem slyšela výborné věci.

Co máme očekávat od vašeho nového alba?

Bude rytmičtější a veselejší než obě předchozí, La Marea a Flor Nocturna. I když veselou a taneční hudbu zpívám ráda, zatím jsem ji příliš nenatáčela.

Výňatek z článku v Rock & Pop, 2009/07


Rubriky

Poslední články