Mangue beat i další tropické lahůdky

23. 5. 2011 | Rubriky: 2011,Články,Rock & Pop

Brazílie tvoří polovinu Latinské Ameriky a nabízí obrovskou plejádu stylů, od typicky brazilského rocku přes aktualizované pojetí samby až po elektroniku. O brazilském Export office, který umožňuje novinky legálně a zadarmo stahovat, jsem na těchto stránkách psal před rokem, ale protože sortiment se mezitím rozrostl, je dobrý důvod se k tématu vrátit. Kdo tedy nabídku v uplynulém roce obohatil?

K hudebně nejplodnějším oblastem Brazílie patří severovýchod, zvláště přístavní město Recife, známé rockovým hybridem mangue beat. Právě z tohoto zřídla pochází Otto, veteránský hudebník, kombinující inspirace z Franze Kafky s afrobrazilskými božstvy candomblé. Tradiční a autentickou hudbu Bahie, nejafričtějšího regionu u Brazílie, hraje skupina Quixabeira, kterou tvoří jedenáct venkovanů, žijících ve vnitrozemí severně od města Salvador.

Uvolněná atmosféra brazilské hudby souvisí i s životním stylem, který vystihuje rčení: Evropa má hodinky, ale my v Brazílii máme čas. Alessandra Leao je sice běloška, ale její hudba je silně ovlivněna černošskými kořeny. Jejím prvním nástrojem byly perkuse, a hudební inspirací roda de samba, tedy samba, která se tančí v kruhu a je předchůdcem masově populární samby z Ria.

Oba nejnovější samplery, Brazil New Series a The New Brazilian Music Vol. 3 jsou momentálně k dispozici zadarmo, zatímco starší alba můžete digitálně pořídit po 5 dolarech. Z dosavadního vývoje tedy vyplývá: stahujte dokud jsou alba nová, napřesrok za ně zaplatíte. Adresa: bmabrazil.bandcamp.com

Z článku v Rock & Pop, 2011/2


Rubriky

Poslední články