LO’JO: Z kabaretu na Saharu

6. 4. 2005 | Rubriky: 2005,Články,Rock & Pop

Podobně jako jiné skupiny z Francie, Lo’Jo zaujmou na první poslech barvami a nástrojovou sestavou: zlověstné, tango evokující tahy smyčcem, uhrančivé harmonie dvou zpěvaček a zemitý zpěv Denise Peana, který souběžně navazuje na francouzské šansoniéry i Toma Waitse.

Lo’Jo už hrají čtvrt století a vznikli tedy ještě dříve než u nás mnohem známější Les Negresses Vertes či Mano Negra. Jméno skupiny je novotvarem Denise Peana, zpěváka a hráče na přenosné harmonium – což je mimochodem stejný nástroj, na nějž se doprovázela Nico, a který je běžný v indické hudbě a pakistánských zpěvech qawwali. “Denis vynalézá nová slova, Lo’Jo možná neznamená nic, ale zrovna tak může být Lo obloha a Jo země,” říká houslista Richard Bourreau.

Obě zpěvačky, sestry Nadia a Amina Nid El Mourid jsou původem ze severní Afriky, hudebníky doprovázejí neméně uhrančivým tancem, a hrají na marocké perkuse i z tykví vyrobené loutny. Skupina mimochodem stála u zrodu Festivalu na poušti, u nás známého prostřednictvím DVD The Festival in the Desert.

Zatím posledním albem Lo’Jo je koncertní Ce soir la… Na rozdíl od zvyklostí působí spíš jako detailně zaranžovaná deska se spoustou hostí, včetně balkánsky znějící dechové sekce. Lo’Jo vystoupí v pražské Akropoli 17. dubna, bezprostředně předtím hrají na festivalech WOMAD v Austrálii a na Novém Zélandu.


Rubriky

Poslední články