Lhasa de Sela, 1972 – 2010

8. 2. 2010 | Rubriky: 2010,Články,Rock & Pop

Kanadsko-mexická zpěvačka Lhasa de Sela patřila v neokázalém kontextu world music ke skutečným hvězdám, jejích tří alb se prodalo celkem přes milion, ale – na rozdíl od takového Michaela Jacksona – nebyla zrovna typickou celebritou. Když se prosadila roku 1997 svým prvním albem La Llorona, v obavách aby ji mediální úspěch nepřeválcoval se rozhodla udělat si pauzu a zmizet. Nebylo to pro ni těžké: její tři sestry vedly ve Francii cirkus, Lhasa se k nim připojila. “Odjet tehdy do Francie pro mě bylo skoro jako umřít. Všeho jsme se musela vzdát. A udělala jsem to – akorát jsem si neoholila vlasy a nestala se mnichem. Z pozdějšího pohledu mi to přišlo skutečně jako drastická změna.“

Právě během pobytu ve Francii sbírala inspiraci pro své druhé album The Living Road, podle londýnských Times jedno z nejlepších deseti alb dekády v oblasti world music. Zvláště silná je píseň “Anywhere On This Road”: “Srdce mi puká, miluju člověka, který se mě bojí, a věří že pokud mě nebude hlídat s nožem v ruce, tak si z něj udělám otroka na zbytek svého života…”

Její život se drasticky změnil, když před dvěma lety onemocněla rakovinou prsu. V té době natočila své třetí a poslední album Lhasa, ale plánovaná mezinárodní turné musela ze zdravotních důvodů zrušit. Nemoci podlehla letos na Nový rok.

http://lhasadesela.com/

Výňatek z článku v Rock & Pop, 2010/2


Rubriky

Poslední články