Kanté Manfila 1946-2011

29. 8. 2011 | Rubriky: 2011,Články,Rock & Pop

Africká hudba má mnoho skrytých klenotů – a k těm nejlepším patří album Soro, první evropská deska Salifa Keity, malijského zpěváka, který letos podruhé vystoupil na Colours of Ostrava. Keitovým kytaristou i autorem mnoha písní byl dlouhá léta Kanté Manfila z Guineje, mistr laškovných a zpěvných kytarových melodií, které jsou esencí západoafrické hudby.

Manfila hrál s Keitou ve skupině les Ambassadeurs už od 70. let, a roku 2002 aranžoval jedno z jeho nelepších alb, Moffou. Německý producent Günther Gretz, který před čtvrt stoletím uspořádal vůbec první koncert Youssou N’Doura v Německu, vzpomíná jak s Manfilou natáčel jeho první sólové album Kankan Blues: “Ptal jsem se ho: Máte tam u vás v Guineji elektřinu? No jasně. Nástroje? Bez problému. Odletěl jsem s ním z Paříže do Conakry a pak jsme cestovali 900 kilometrů pralesním taxíkem do Kankanu. Až tam jsem objevil, že ne všechno, co mi sliboval, byla pravda. Měl exkluzivní kontrakt s někým jiným, a proto jsem musel vznik nahrávky datovat o tři roky dříve. Generátory, které ve vesnici vyráběly elektřinu, dělaly strašný rámus a ten rušil nahrávku, muzikanti měli rozbité kytary a neuměli pracovat ve studiu. Zpěvačky strašlivě křičely do mikrofonu a tak jsme pro ně museli vymýšlet různé zábrany a bariéry, které by je udržely v bezpečné vzdálenosti.”

Roku 2005 udělil malijský prezident Manfilovi jedno z největších státních vyznamenání. 20. července Manfila zemřel po dlouhé nemoci v pařížské nemocnici.

Psáno pro Rock & Pop, 2011/9


Rubriky

Poslední články