Jižanské blues, texaské polky a české klobásy

28. 3. 2011 | Rubriky: 2011,Články,Rock & Pop

Kytarista Ry Cooder vzpomíná, že když mu bylo třináct, vydal se autobusem do centra Los Angeles do specializovaného obchodu s deskami, kde poprvé slyšel černošského bluesmana Big Joe Williamse s doprovodem devítistrunné kytary z vinylového alba, které bylo v pořadí druhým titulem tehdy nově vzniklé značky Arhoolie. Ta před několika týdny oslavila půl století existence.

V době, kdy se zdálo, že všichni ti legendární mistři amerického blues už byli objeveni a jejich odkazu se chopili bělošské kapely typu Rolling Stones či Led Zeppelin, vycházely na Arhoolie unikátní alba mapující nejen blues, ale i regionální styly amerického jihu: španělsky zpívané norteeo z Texasu, syrový folk či cajun a zydeco z Louisiany. K největším hitům – pokud lze toto slovo použít v tak okrajových žánrech jakým se Arhoolie věnovala – patřila alba černošského akordeonisty Cliftona Cheniera, jemuž složil poklonu sám Paul Simon na svém albu Graceland.

Arhoolie znamená v jižanském slangu venkovskou halekačku. Vydavatelství, k jehož produkci se vedle Coodera hlásí i Bob Dylan, Taj Mahal či Bonnie Raitt, založil Chris Strachwitz. Ten se do Spojených států přistěhoval v roce 1947, když mu bylo osmnáct let. Narodil se v Dolním Slezsku, které bylo před druhou světovou válkou součástí Německa. Jeho rodná vesnice má dnes polské jméno Bogaczów a leží hodinu cesty autem na sever z Trutnova.

Na Arhoolie vyšla dokonce alba zčásti zpívaná česky, například sampler Texas Czech Bohemian Moravian Bands, zachycující rodinnou kapelu Joe Patek Orchestra. Založil ji Joeův otec John Patek, který se roku 1895 vystěhoval z Čech do texaského města Shiner, dodnes známého svým pivovarem. Poslední koncert odehrál Joe Patek Orchestra na každoročním hasičském plesu na Silvestra 1982, pět let poté zemřel, a mladší ratolesti rodinného klanu jsou proslulí jako výrobci lahůdkových klobás, které propojují česko-habsburské uzenářské tradice s mexickými papričkami jalapeño. Najdete je i na Facebooku jako Shiner Smokehouse.

Z článku v Rock & Pop, 2011/01


Rubriky

Poslední články