Hudba z Brazílie, legálně a bezplatně

15. 2. 2010 | Rubriky: 2010,Články,Rock & Pop

Mnohé z koncertů všech těch úžasných, individualistických a ne-mainstreamových zahraničních kapel v Česku by se nikdy neuskutečnily bez pomoci jejich mateřských podpůrných organizací, ať už se jedná o Francouzský institut, Britskou radu, či obecně kancelář známou jako Export Office. Zvláště aktivní je v posledních letech brazilská asociace Musica e Artes, BM&A, z jejichž stránek si lze zadarmo stahovat nahrávky desítek umělců – a přitom nejde o žádné začátečníky. Proč, vysvětluje iniciátor této internetové nadílky, David McLoughlin:

Komu je vlastně tato štědrá a bezplatná nabídka určena?

Jsme zaměřeni na mezinárodní trh, chceme aby naše hudba byla slyšet všude. Řešíme dva problémy. Jednak, nemáme už funkční gramofonové společnosti, které by se staraly o začínající umělce. A ty nezávislé zas nemají peníze aby posílaly CD nezávislým radiím. Naši hudbu ale může stahovat každý, nejen radia. Proč? Hodně jezdím na veletrhy, kde potkávám spousty úředníků ve středním věku, které brazilská hudba nezajímá. Já ale chci aby naši hudbu poslouchali teenageři, mládež. To není jen samba, bossa nova. Já jsem navíc předpojatý člověk, myslím si že brazilská hudba je nejlepší na světě.

Nepoškodí to ale váš domácí trh? Když lidé zadarmo a legálně hudbu stahují, pak už nikdo CD nekoupí.

Ale on je stejně nikdo nekupuje, je to kruté a strašné. Já sám třeba CD pořád kupuju. Ale pokud si nezávislý umělec nechá vylisovat 1000 CD, tak bude mít velké štěstí když jich prodá 200. V Sao Paulu kde žije 18 milionů lidí, je 6 hudebních obchodů. Tedy skutečných obchodů s výběrem. Supermarkety prodávají také hudbu, ale jen ty nejpopulárnější hity. Takže pro nezávislé umělce neexistuje trh, a brazilské digitální internetové obchody prodávají naši hudbu dráž než iTunes.

Takže nabízíte jen nezávislé umělce, kteří mají jedno či dvě alba?

Až donedávna kontrolovaly brazilský trh major labels a nezávislých existovalo jen málo. Teď má každý laptop, sám si hudbu nahrává a sám si ji vydává. Každý z nich během svého života vydá tak 2 CD, ničeho víc nedosáhne. To my chceme změnit. 80 % dnešní brazilské produkce je nezávislá hudba, majors v tom už nejednou.

Jaká hudba je v Brazílii v žebříčku?

Nic nezávislého tam nenajdete, protože radio jede úplatkářským systémem payola. Na to mají peníze jen majors. Lokální umělci se dostávají akorát do radiových žebříčků. Ale plánujeme žebříček podle downloadů, to bude první nezávislá hitparáda, která třeba vygeneruje posun priorit, jako v Anglii za časů 4AD. Máme spousty fantastických kapel, poslouchají hudbu z celého světa, od Afriky až po Irsko. Brazílie má tradici kulturního kanibalismu, všechno pohltí a vstřebá.

Nezávislou hudbu z Brazílie můžete legálně a bezplatně stahovat zde: bmabrazil.bandcamp.com

Free! Gratis! Zdarma! na stránkách Radio Wave

Výňatek z článku v Rock & Pop, 2010/1


Rubriky

Poslední články