Cesaria Evora 1941-2011

16. 1. 2012 | Rubriky: 2011,Články,Rock & Pop

Caesaria Evora se proslavila relativně pozdě, první mezinárodní album vydala když jí bylo téměř padesát – a snad proto jsme neregistrovali její nelítostně ubíhající léta. Navzdory pokročilému věku si uchovala jiskru v hlase i pohrdání formalitami. Začínala v barech rodného přístavu Mindelo, a bez bot vystupovala i jako světová hvězda . Stálou rekvizitou jejích koncertů byla sklenička bílého vína a stoleček, k němuž usedávala na kuřáckou pauzu vždy uprostřed koncertu, když kapela hrála instrumentálky. Byla první, kdo zpopularizoval hořkosladké balady morna ve světě a připravil půdu pro další generaci kapverdských umělců, k nimž patří například zpěvačka Lura či písničkář Tcheka. Její alba jsou zároveň tou nejlepší lekcí, jak pěvecký talent rozvinout kompozičním i aranžérským uměním. Její manažer a producent je vizionář formátu George Martina, ve Francii žijící Kapverďan Jose da Silva, jehož značka Lusafrica má v katalogu vedle Evory desítky dalších kapverdských umělců.

Jako velmi žádaná hvězda se až donedávna Cesaria Evora pohybovala mezi těmi nejvybranějšími světovými koncertními sály, před lety zpívala i v pražské Lucerně – ale když se roku 2008 s přibývajícím věkem její zdravotní stav zhoršil, musela přerušit turné v Austrálii a loni utrpěla infarkt. Loni srpnu oslavila 70 narozeniny a v září měla vystoupit na festivalu v Marseilli na velkém koncertu, koncipovaném jako pocta celoživotnímu přínosu zpěvačky. Její zdravotní stav se ale natolik zhoršil, že vystoupení i další koncerty byly zrušeny. Cesaria spolu se svým manažerem oznámila, že definitivně končí, a v rozhovoru pro Le Mond uvedla, že se vzdává kočovného života, který ji od roku 1991, kdy poprvé vstoupila na mezinárodní podia, zavedl do všech koutů světa.

Po dalších zdravotních komplikacích byla hospitalizována ve svém rodném přístavním městě na ostrově Sao Vicente, když zemřela kapverdská vláda vyhlásila na její počest dvoudenní státní smutek. Její poslední album s novým materiálem Nha Sentimento vyšlo roku 2009 a po něm následovalo retrospektivní, ale přesto velmi kouzelné album duetů Cesaria Evora &…

Psáno pro Rock & Pop, 2011-2012


Rubriky

Poslední články