Blues ze Sahary na Respectu

4. 6. 2007 | Rubriky: 2007,Články,Rock & Pop

Zatímco v dějinách amerického blues má klíčovou roli Mississippi,”pouštní blues” z Mali je svázáno Nigerem, řekou, která paradoxně teče nejprve od přímořské vysočiny směrem do vnitrozemí, a až na okraji Sahary obrací svůj tok na jih do Guinejského zálivu.

V oblasti, kde se Niger ohýbá, žijí farmáři, rybáři i kočovní pastevci, pro které je řeka životadárným zdrojem. Svoji farmu tu měl dnes už nežijící klasik pouštního blues, Ali Farka Toure, v jehož kapele strávil 30 let svého života Afel Bocoum. Toure se za svého života o Bocoumovi zmiňoval jako o svém nástupci, jeho přínos je nezřetelnější na Toureho albu The Source, na němž mimochodem hostoval i Taj Mahal. Symbolickým “zdrojem” (=source) je samozřejmě míněna řeka Niger.

Afel Bocoum v posledních letech spolupracoval s vedoucím britských Blur a znalcem malijské hudby, Damonem Albarnem. Když oba společně vystoupili v Roskilde, sledovalo je 65 000 lidí – s čímž bohužel kontrastuje fakt, že na své loňské návštěvě v Praze Bocoum hrál před poloprázdným Lucerna Music barem.

Letos Bocoum vystoupí se svojí kapelou Alkibar (Posel velké řeky) na tématickém koncertu Desert Blues na festivalu Respect.

Z článku v Rock & Pop, R&P 2007/6


Rubriky

Poslední články