Being Human Being: Jak se Erik Truffaz spojil s autorem temných komiksových bestsellerů Enki Bilalem. Praha, Akropolis, 6. února

3. 2. 2014 | Rubriky: Články,MaPA Akropolis

To, s jakou lehkostí překračuje Milesem Davisem inspirovaná trubka Erika Truffaze hranice mezi žánry, potvrdily jeho předešlé pražské koncerty, včetně vystoupení s indickými muzikanty na festivalu Respect 2009. Nový Truffazův projekt jde ještě dál – hudbu v něm doprovázejí projekce jednoho z mistrů současného komiksu.

Enki Bilal, autor do češtiny přeložené komiksové trilogie Nikopol, který před časem vystavoval v pařížském Louvru, má slovanské kořeny. Narodil se v Bělehradě jako Enes Bilalovi c , jeho matka pocházela z Karlových Varů, otec z Bosny byl údajně osobním krejčím prezidenta Tita. Od svých deseti let žije Bilal ve Francii, vystavoval i na půdě Francouzského institutu v Praze. V jeho knížkách se prolínají politická traumata, duchové z říše fantazie i humánní víra v budoucnost.

Trumpetista Erik Truffaz je původem ze Švýcarska, ale považuje se za Francouze. Vyrůstal s Milesem Davisem i Led Zeppelin, svojí hudbou vytváří imaginární vzdušný prostor, v němž silného účinku dosahuje minimem prostředků. Častou inspirací jsou pro něj literární příběhy: “Čeští posluchači možná netuší, že moje dřívější album The Walk of the Giant Turtle ovlivnill Milan Kundera,” vzpomíná Truffaz. “Konkrétně jeho kniha Pomalost. Je to oslava líného pohybu životem. Právě Kundera dokáže geniálně vytvořit obraz jinak nesdělitelného pocitu.” Truffaz se přiznává, že čte klasickou literaturu se stejným zájmem jako komiksy Enki Bilala. Ten vytvořil projekcemi svých kreseb, které se někdy pohybují, jindy mění barevnost či strukturu, vizuální stránku společného projektu Being Human Being. Výsledek působí jak živý a velmi dobrodružný sen. Významnou roli v něm má Truffazův dlouholetý spoluhráč, mexický elektronický skladatel Murcof, který si minimalistickým využíváním hudebních prostředků vysloužil srovnání s Arvo Pärtem. Další rovinu tvoří předtočené party s cellem a klarinetem. Představení je vzrušující kolizí předem daných prvků s náhodou a staví na kontrastu mezi harmonií a chaosem.

Psáno pro magazín MaPa


Rubriky

Poslední články