Bantu & Afrobeat Academy

2. 10. 2005 | Rubriky: 2005,Články,Rock & Pop


Tím nejslavnějším nigerijským muzikantem je dnes už nežijící saxofonista Fela Kuti. Jeho afrobeat, inspirovaný Afrikou právě tak jako Jamesem Brownem, s dlouhými instrumentálními plochami, které stojí na výrazném rytmu a opakovaných figurách, je jako stvořený pro dnešní dancefloor. Není tedy divu že se afrobeat vrací, a to nejen zásluhou DJů, ale i živých kapel jako newyorský Antibalas Afrobeat Orchestra.

Zcela odlišný a kontrastní styl představuje juju music kytaristy Kinga Sunny Adeho, postavená na minimalistických ornamentech proplétajících se kytar, pod jejichž jakoby poklidným pulsem tušíme temné síly africké magie.

Fuji, další z nigerijských stylů, je vedle sofistikovaného juju o třídu zemitější, někdy bývá konce označován za “juju bez kytar”. V Nigérii bylo v 80. letech fuji dokonce populárnější než juju – a dnes jej hraje už druhá generace hudebníků. Z nigerijských stylů čerpá i album Fuji Satisfaction, na němž hostoval původní kytarista Fely Kutiho i současná nigerijská hvězda fuji Adewale Ayuba. Iniciátorem nahrávky je v Evropě žijící Adé Bantu. Ten se narodil německé matce a nigerijskému otci v Anglii. Dnes žije v Německu, a s repertoárem z alba a skupinou Afrobeat Academy absolvoval letos na podzim evropské turné, v jehož rámci vystoupí 1. listopadu v pražské Akropoli.


Rubriky

Poslední články