Anarchista Orwell v Barceloně

22. 3. 2010 | Rubriky: 2010,Články,UNI

Palau de la Musica je navzdory své architektonické výjimečnosti těsně obestavěn budovami a tím i bohužel zamaskován. Stojí hned pod centrálním náměstím Pla‡a Catalunya v těsném sousedství barcelonského Starého města, Barri Gňtic. Když proniknete do labyrintu jeho uliček, kde se kapsáři střetávají s policejními hlídkami i zvědavými turisty, objevíte náměstíčko s překvapivým názvem: Placa George Orwell. Jména literátů anglosaského světa nejsou v barcelonském místopisu nijak častá, proč tedy právě Orwell, známý jako kritik totality, autor sci-fi románu 1984 a Farmy Zvířat, bajky parodující diktátory ?

Orwell skutečně Barceloně pobýval, do Katalánska přijel jako dobrovolník v době občanské války, o čemž pak napsal knížku Homage to Catalonia. Na hlavním bulváru La Rambla, kde dnes stojí elegantní Hotel Rivoli Ramblas, byl tehdy hlavní štáb anarchistů, Orwellova základa. Pamětní deska připomíná vůdce strany, který byl odveden a zastřelen. O dům dál je dodnes v provozu Café Moka. Orwell popisuje, jak ho v roce 1937 obsadily Francovy milice Guardia Civil, zatímco on je spolu s ozbrojenci katalánské POUM, Spojené dělnické marxistické strany, ostřeloval ze střechy protějšího a dodnes fungujícího divadla Poliorama. Na zdech jsou stále zřetelné následky střelby. I když protifrancovští republikáni během své krátké vlády znesvětili řadu náboženských budov, Gaudího barcelonské veledílo Sagrada Familia ušetřili, prý pro uměleckou hodnotu. Orwell tento názor nesdílel, a v Homage to Catalonia píše: “Moderní katedrála a jedna z těch nejobludnějších staveb na světě… Myslím si že anarchisti projevili nedostatek vkusu, když budovu nevyhodili do povětří v době, kdy k tomu měli příležitost, i když tehdy vyvěsili červenočerný prapor mezi jejími věžemi.”

Symbolem absurdních rozporů mezi idejemi a jejich následky je i samotná Placa George Orwell, kterou sledují kamery umístěné zde evidentně kvůli kapsářům a zlodějíčkům. Na jejich přítomnost varovně upozorňuje modrá výstražná tabule, kterou jednu dobu doplňoval i plakát za výlohou obchodu. Byla na něm Mona Lisa s obláčkem “Big Brother is Watching You!”

Z článku v UNI, 2010/1


Rubriky

Poslední články