Africká výbušnina na Respectu

2. 5. 2005 | Rubriky: 2005,Články,Rock & Pop

Amadou a Mariam
Také se vám zdálo, že Manu Chao je spíš… dejme tomu mistr koktejlů, než autorská osobnost? Jeho poslední recept má dobrou šanci stát se mezi albovými novinkami tím, čím je mezi míchanými nápoji Molotov. Manu umí udělat chytlavý popěvek, aniž by vám ho znechutil tuctovostí a bulvárností.

Kytarista Amadou a zpěvačka Mariam se už dobrých deset let prokousávají mezi hudební špičku Mali, k níž patří kytaristé a zpěváci Habib Koite, Ali Farka Toure či Boubacar Traore. Jedno mají všichni společné: navazují na lokální tradiční hudbu, která zní jak rodná sestra blues – a prastaré tradice se jim daří aktualizovat se samozřejmostí, která je pro Malijce typická. Křivolaké ale úderné melodie přitom přenášejí z malebných afrických louten na hmatník elektrické kytary. Pro upřesnění dodejme, že Amadou & Mariam jsou slepí, ale jejich hudba má jiskru a publikum rozpohybuje vždy o něco dříve než muzika jejich výše zmíněných krajanů.

Před dvěma lety se jejich cesta zkřížila s Manu Chaovou: “Hudba z Mali byla přítomná už na Clandestinu, ale lidem to nedocházelo. Malijské kytary já miluju, sám hraju podobným stylem,” chlubí se Manu. V září 2003 připravoval společně s Amadou & Mariam v Paříži repertoár na jejich nové album, které natáčeli v Bamaku v dubnu následujícího roku. Jeho obal nese výmluvný nápis: Produced by and with Manu Chao. Obsah zní někdy jako Manu s malijskými hosty, jindy naopak jako Amadou & Mariam s hostujícím Manu Chaem. Jak by řekl barman, malijský živel se s tím manuovským dobře míchá. Album Dimanche a Bamako u nás vychází počátkem května na značce Warner, a Amadou a Mariam jsou spolu s konžskou skupinou Konono No. 1 hlavními hvězdami letošního Respectu.


Rubriky

Poslední články