Veletrh Babel Music XP nabízí hudbu i pro české letní festivaly

20. 5. 2023 | Rubriky: Články,Vltava

Přístav Marseille byl po staletí pro Evropany bránou do Severní Afriky, pro Afričany naopak bránou do Evropy. Babylonské prolínání kultur napříč Středozemním mořem se otisklo i do názvu festivalu a hudebního veletrhu Babel Music, který probíhá od roku 2005 v areálu bývalých marseillských doků. Marseille je nejen perlou Středozemí, ale i městem kontrastů. Hluboká mořská zátoka zvaná Vieux port, tedy Starý přístav, sahá až do centra města. Každé ráno tu na trhu můžete obdivovat ryby těch nejbizarnějších tvarů, zatímco doky na kraji Marseille hostí koncerty známých i dosud neobjevených žánrů – od tajemných severských balad až po frenetické rytmy z ostrovů Indického oceánu. Roku 2018 kontinuitu festivalu přerušila změna priorit po místních volbách – ale po pětileté pauze se organizátorům podařilo akci obnovit pod názvem Babel Music XP.
     
     
Rozhlasová reportáž v pořadu 7. nebe je zde
     
     
Překvapením programu byla zpěvačka a violoncellistka Ana Carla Maza, která mix spřízněných kultur reprezentuje nejen hudbou, ale i životem. Její otec je z Chile, matka z Kuby, její hudba stojí na individualitě a šíři inspirací, nikoli kopírování chytlavých trendů. V marseillských docích, kde se koncerty odehrávaly, ji sledovala celkem šestičlenná česká delegace, uprostřed léta vystoupí Ana Carla Maza na Folkových prázdninách v Náměšti.
     
     

     
     
Další z účinkujících, Al-Qasar s hudebníky z Maroka, Egypta a Alžírska vystoupí v červenci na Colours of Ostrava.
     
     

     
O vrcholný zážitek se zasloužila Meral Polat, zpěvačka kurdského původu. Narodila se v Amsterdamu, její neokázale emotivní zpěv je nabitý dramatickými zvraty, mikrotonálními posuny i melodickým ozdobami. Doprovod tvoří neméně unikátní hráči. Chris Doyle, absolvent Berklee i člen newyorské afrobeatové kapely Antibalas nominované na Grammy hraje na klávesy a kytaru, bubeník Frank Rosaly pochází z Portorika. V polovině června trio vystoupí v Praze na festivalu Respect.
     
     

     
     
Videoplaylist

     

     
Podrobná recenze v magazinu UNI

     
     

     
     


Rubriky

Poslední články