Průvodce pro cestování ušima

24. 12. 2007 | Rubriky: 2007,Články,Knihy - recenze,Rock & Pop

Londýnské nakladatelství Rough Guides, dobře známé všem cestovatelům, vydává vedle turistických průvodců i průvodce hudební. Ten největší z nich, The Rough Guide to World Music, je zároveň jedinou existující encyklopedií, která přináší přehledné a fundované informace o hudebních stylech celé planety. Autoři ovšem museli vyřešit dilema, jak hudbu třídit, neboť pomyslné hranice mezi kulturami či styly se jen zřídka kryjí s hranicemi současných státních útvarů. Třídění podle světadílů a zemí nakonec zvítězilo, což znamená snadnou orientaci pro běžného čtenáře – ale samostatné kapitoly získala i etnika bez státního útvaru, jako jsou Romové, Pygmejové, Sámiové či Kurdové. Autoři si také museli poradit s hudebními velmocemi, které do jedné kapitoly zkrátka nelze vtěsnat. Indie obsadila třeba hned sedm kapitol, z nichž jedna je věnována Bollywoodu a další východo-západním fuzím.

Podobně jako cestovní Rough Guides, i tato encyklopedie akcentuje spíš detailní informace nežli barevné obrázky. Zvláštní důraz je kladen na souvislosti a kulturní kontext: odboj proti totalitě, koloniální útlak i cesty jak ho obcházet, to vše se podílelo nejen na formování stylů, ale i nástrojů. Tak například, kdyby otrokáři v Peru nezakazovali černochům bubnovat, dnešní flamencoví hráči by neznali perkusi cajón, která původně vznikla na peruánských plantážích z bedničky na ovoce, a do Španělska ji přivezl Paco di Lucia.

První jednodílné vydání vyšlo roku 1994, a už tehdy bylo zřejmé, že jeden svazek na celou planetu je málo. Druhé vydání z roku 1999 mělo už dva díly po 750 stranách. V současné době se pracuje na trojsvazkovém třetím vydání: první díl věnovaný Africe a Střednímu východu už vyšel, druhý je plánován na příští rok.

Vedle nadžánrového Rough Guide to World Music existují i příručky zaměřené na určitý styl. Nejen reggae, jazz, rock, punk, či country, ale kultovní pop či opera mají už své Rough Guides (podrobný seznam viz www.roughguides.com/website/reference/default.aspx). Posledním přírůstkem této řady je Rough Guide to Blues s předmluvou Roberta Planta. První část mapuje vývoj žánru od otroctví přes ragtime, venkovské i chicagské blues až po éru posledních bluesových klasiků v 60. letech. Druhou část tvoří jmenná encyklopedie, v níž jsou navíc zastoupeny i osobnosti bělošského blues a poslední generace černošských hráčů včetně Corey Harrise a Lucky Petersona.

Zajímá vás vedle hudby také ekologie, globalizace či fair trade? V tom případě si pořiďte The Rough Guide to Ethical Living, která je vodítkem v nepřehledném světě nadnárodních řetězců, bionafty, recyklací, vegetariánských nauk, dětské práce i supermarketů.

Výňatek z článku v Rock & Pop, 2006/12


Rubriky

Poslední články