Mezi Barcelonou a asijským undergroundem

21. 5. 2006 | Rubriky: 2006,Články,Rock & Pop

Ojos de Brujo (Oči čaroděje), nejslibnější nová španělská skupina, která si nade vše cení své nezávislosti, vydala na jaře nové album Techari. Následující rozhovor vznikl těsně před jejím vyprodaným koncertem v londýnské hale Barbican.


Lidé vás popisují jako spojení flamenca s hip-hopem. Je to doopravdy tak jednoduché?

To spojení je slyšet z našich nahrávek a má reálný základ. Žili jsme hip hopem i flamencem, obojí jsou naše kořeny. Oba styly jsou vlastně sociálním komentářem života v ulicích velkoměsta.

Když ale mluvíte o kořenech, neměli byste se zmínit i o vašem domovském městě Barceloně a katalánské kultuře?

Ale třeba katalánská rumba je sám o sobě hybrid, z Andalusie ji do Barcelony přinesli Romové, jejich hudba cestou vstřebala jihoamerické vlivy. Navzdory názvu se nezpívá v katalánštině, protože vznikla mezi lidmi, kteří mluví španělsky.

Jak se vám daří tyhle různé prameny vkládat do tvorby skupiny, aniž byste mezi sebou bojovali?

Naše hudba je kolektivní dílo, kdokoli z nás přinese nápad, kousek rytmu, anebo naše zpěvačka Marina text, a pak zkoušíme, hledáme kombinace. Obvykle se shodneme, ale bez autority kapelníka to trvá déle. Každá skladba je v určité chvíli fotkou daného stavu, písničky se průběžně mění.

Vy jste začínali jako pouliční hudebníci?


Ano, na velkých barcelonských třídách jako je la Rambla. Pro skupiny, které mají spoustu energie, ale nemají ozvučení to je ideální škola. I pro kontakt s publikem. My jsme touhle etapou prošli v letech ’95-96. Když teď hrajeme v sále, snažíme se aby lidi byli stejně spontánní jako na ulici. Nabídneme jim, aby vstali ze sedadel, tančili v uličkách, a navíc máme všechny ty technické prostředky, které nejsou k dispozici na ulici. Někdy ale býváme rozpačití z ceny vstupného. A pokud tedy můžeme, vystupujeme zadarmo, třeba v Barceloně jsme hráli pro 30 tisíc lidí na ulici. Někdy peníze vyděláme, jindy je zase proděláme.

Co dnes večer? Máte nějaké hosty? Na vašem albu hrál Nitin Sawhney, a ten je přece odtud, z Londýna?

Nitin dnes nemůže, ale přijde Prithpal Cyber Rajput z Asian Dub Foundation, ten také hostoval na našem albu, samozřejmě na buben dhol.

Myslíte, že s tou vaší nezávislou filozofií vydržíte?

Jsme první nezávislá španělská kapela, která začala o nuly a prodala 100 000 alb. Snažíme udržet si nad vším kontrolu. Takže se můžeme dostat do situace, že nás třeba v Jižní Americe distribuuje někdo, kdo patří k mafii. To je riziko, příště najdeme někoho jiného. Ale když vás distribuuje nadnárodní firma, pak nemáte ani kontrolu, ani možnost volby.


Rubriky

Poslední články