Kronos v Bollywoodu

2. 10. 2005 | Rubriky: 2005,Články,Rock & Pop

Kronos v Bollywoodu
Indie ročně produkuje téměř dvakrát víc filmů než Hollywood, bombajským filmovým studiím se přezdívá Bollywood, a tamní filmoví skladatelé jsou světově proslulí svojí obojživelností. Na rozdíl od svých západních kolegů totiž nevystačí se znalostí domovské hudební tradice, a indické ragy ovládají stejně dobře jako principy západní hudby. Jejich tvůrčí odvahu stimuluje i vděčné indické publikum. S lehkostí se proto pouštějí do hudebních extravagancí, které by evropská kritika zatratila jako kýč.

Rahul Dev Burman (1939 – 1994) má dnes mezi indickými skladateli statut klasika a průkopníka. V 70. letech, kdy jeho dráha kulminovala, dodal bollywoodským filmům mladickou jiskru a energii rockové éry. Podobně jako evropští avantgardisté používal metodu šoku – ale jeho přístup byl, řečeno jazykem computerové éry, uživatelsky přátelský. Více než 300 soundtracků, které za života zkomponoval, stálo na nepředvídatelných stylových kombinacích. Burman čerpal z indické klasické i lidové hudby, jazzu swingové éry, psychedelického rocku i z cirkusové hudby. Zpívajícím filmovým hrdinkám propůjčovala svůj hlas playbacková zpěvačka Asha Bhosle, která se stala Burmanovou manželkou. Vzhledem ke své pružnosti a všestranností bývá ale spíš než za zpěvačku-interpretku označována za “hlasovou herečku”. Přesná čísla, kolik prodala nosičů (a kolik jich vyrobili piráti) dnes nikdo nezjistí, ale na svém kontě má nahrávky celkem 20 tisíc písní, a je považována za nejčastěji nahrávaného umělce ve světovém měřítku.

Poklonu Burmanovi složil na svém posledním albu You’ve Stolen My Heart Kronos Quartet. Z dvanácti Burmanových skladeb, které album přináší, zpívá Asha Bhosle na osmi, zbývající čtyři jsou instrumentálky. Výsledek má blíž k Bollywoodu než k smyčcovým kvartetům evropské klasiky. Ve zvukové extravagantností i pestrostí zůstává Burmanovi věrný, a Asha Bhosle má i ve svých 72 letech hlas jakou proutek.


Rubriky

Poslední články