Herbie Hancock a Tinariwen

18. 10. 2010 | Rubriky: 2010,Články,Rock & Pop

Tinariwen, hudební rebelové ze Sahary, mají další důvod k oslavě: jako hosty na hudební i filmový The Imagine Project si je vybral letos sedmdesátiletý jazzový pianista Herbie Hancock. Na první pohled to je typické album, jehož jednotlivé vrstvy vznikly “za pochodu” za účasti světově uznávaných osobností v exkluzivním prostředí špičkových studií, ale na rozdíl od rutinních nahrávek se Hancockovi podařilo album sjednotit unikátním tématem, často s přispěním zcela nečekaných náhod. Svůj název získal projekt z nadčasové skladby Johna Lennona, přičemž k Hancockově coververzi přispěla rocková legenda Jeff Beck, africká zpěvačka Oumou Sangare a skupina Konono No. 1. V písni s hostujícími Tinariwen hostují somálský rapper K’Naan a Los Lobos, americká skupina s tex-mex kořeny, která zpívá anglicky i španělsky. Ta nejpřekvapivější nahrávací frekvence se odehrála v Bombaji. Hancocka do centra bollywoodského filmového průmyslu ale původně zavedla úplně jiná motivace, a sice padesátileté výročí cesty zavražděného kazatele Dr. Martina Luthera Kinga, který do Indie vyjel studovat nenásilné metody protestu praktikované Mahatma Gandhim. Hancock v Bombaji natočil skladbu The Song Goes On, která má vysoce zajímavou historii. Napsal ji Hancockův producent Larry Klein, inspirovaný poezií česko-rakouského básníka Rainer Maria Rilke, o vokály se dělí Chaka Khan a bollywoodská zpěvačka K.S. Chithra.

“Rozhodl jsem se natočit skutečně globální album, a proto jsem propojil několik jazyků,” říká Hancock. “Ta báseň je o hudbě a prostoru, který vytváří ticho mezi jednotlivými notami. Larry nechal text přeložit do jazyka hindi, takže Chaka zpívala anglicky a Chithra v hindi. Anoushka Shankar k tomu hrála na sitar. Abych zůstal této koncepci věrný, snažil jsem se album natočit v co možná nejvíce zemích. Ale problém byl, že jsem nedokázal naplánovat cestu do Afriky.

Virtuoz na koru, Toumani Diabate z Mali, natáčel ve vlastním studiu, ale jeho příspěvek jsme nemohli použít, protože Diabate pracoval se starší verzi programu ProTools. Ale shodou okolností cestu do Mali plánovala moje manželka, a to na každoroční Festival in the Desert. V hlavním městě Bamako získala od Toumaniho novou kopii jeho nahrávky, přivezla ji do Států a my jsme na ní tedy mohli pracovat.

Z článku v Rock & Pop, 2010/8


Rubriky

Poslední články